Промо-тур «Стежками Івана Франка»

13237695_263376547348998_1200151268560130137_nМаємо згадати Івана Франка, який залишив нам величезну кількість настанов, які замовчувалися протягом століття. Його вчення, як настанови Мойсея для народу Ізраїля, можуть вивести Україну з прірви, в яку заганяють нас політикани.

25 – 26 травня відбувся дводенний промо-тур для ЗМІ, присвячений 100-річчю від Дня смерті Великого Каменяра – «Стежками Івана Франка». Захід організований Міжнародним фондом Івана Франка, за сприяння міських голів Дрогобича, Трускавця, Борислава, селищного голови Східниці та Дрогобицької РДА.

13221068_543241242544856_316771931612055113_nНа батьківщині Івана Франка журналісти відвідали селище Нагуєвичі, де побували у садибі батьків письменника, в музеї І. Франка, побачили скульптурну композицію «Іван Франко і світова література», художньо-меморіальний комплекс «Стежка Івана Франка» та джерело «Ярина».

У Дрогобичі були  у навчальних закладах, де Іван Франко здобував освіту. А це – нормальна школа отців Василіян (сьогодні це приміщення належить Самбірсько-Дрогобицькій єпархії УГПЦ), Дрогобицька реальна гімназія імені Франца Йосифа I (нині це приміщенні Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка). Крім цього журналісти відвідали Церкву Святого Юра, адже легенду про закладини, будівництво церкви описав і пояснив саме Іван Франко,  Церкву Св. Трійці, бо у ній І. Франко віднайшов рукопис після вивчення якого опублікував працю: «Дрогобицька служебна мінея з року 1563», Львівський обласний академічний музично-драматичний театр імені Юрія Дрогобича – тут І. Франко виступав з промовою на робітничому мітингу 5 червня 1902 р., приміщення Філармонії – тут знаходилась тюрма, у якій І. Франко провів одну добу, коли був відправлений етапом з Коломиї до Нагуєвичів під час другого арешту в червні 1880 р.

У Трускавці журналісти погуляти сквериками, якими колись гуляв Іван Франко і де він зустрічався з Уляною Кравченко.

Борислав – це місто, яке Іван Франко згадує у всесвітньовідомій повісті «Борислав сміється». Тут представникам ЗМІ була проведена екскурсія до Бориславського музею нафти, експозиція якого знайомить відвідувачів з історією м. Борислава, видобутком нафти та газу в цьому регіоні.

Іван Франко не раз відвідував Східницю і пив її лікувальні води. Східниця «проводжала» Франка у етнологічні піші експедицій, та «зустрічала» по дорозі з Тустані.

І справді, значне місце у житті і творчій спадщині Івана Франка із населених пунктів Дрогобиччини посіло селище Східниця. Мабуть, вперше вчений відвідав його, коли був співорганізатором багатьох студентських мандрівок (хоча не виключено, що бував він тут і раніше), маршрут яких проходив гірськими верхами через села усієї Бойківщини.

Влітку 1884 року Іван Франко разом з групою львівських студентів здійснив мандрівку, маршрут якої починався з Дрогобича, проходив через Східницю, Урич, Корчин, Бубнище і підгірські міста Болехів, Калуш, Станіславів, Коломию, Вижницю аж до Устерік. Ця мандрівка набула значення широко запланованої національно-просвітницької акції, оскільки у програму входило не тільки знайомство з історичними пам’ятками, життям народу, а й виступи з доповідями на актуальні теми тогочасного життя, концертами, дискусіями тощо.

У франкознавчій літературі з’явилася думка, що Франко описав краєвиди Східниці у своїй повісті «Лель і Полель». Зокрема, львівський франкознавець Р. Горак, у своєму романі-есе «Задля празника», стверджує, що сюжетну лінію повісті «Лель і Полель» автор віднайшов у Східниці.

Слід зауважити, що Іван Франко, можливо описав Східницький замок, який аж до XVIII століття служив фортецею. Він був описаний в оповіданні «Татарські напади на Підгір’я».

В програму промо-туру також ввійшли відвідини скельного комплексу «Камінь» з руїнами фортеці Тустань, що в Уричі. Там журналісти побували у дерев’яній бойківській церкві Св. Миколая поч. ХХ ст. Прогулялися до джерел в урочищі Церківне, де в літні роки Іван Франко лікував очі від хвороби.

Також, в рамках промо-туру відбулися зустрічі представників ЗМІ з керівниками міст Дрогобича, Трускавця, Борислава, смт Східниці та району.13312920_623723347782340_6501277726376574004_n