Вічно молода Східниця відзначила своє 501-ліття

Святкування, що охопило два дні, 13-14 серпня, стало яскравою сторінкою в 501-літньому «літописі Східниці», залишивши після себе позитивні емоції, незабутні враження, теплі спогади в серцях присутніх.

Кожне свято в рамках фестивалю «Східницьке літо» — це ковток натхнення, порція позитиву, заряд енергії, нові знайомства. Це заходи, спрямовані на збереження давніх традицій і передання їх майбутнім поколінням.

Kurortnyk-01Оргкомінет фестивалю на чолі з селищним головою Іваном Піляком, дуже ретельно підходить до організації кожного свята. Зокрема, прагнуть урізноманітнити звичні концерти цікавими, знаковими для селища подіями, познайомити з неординарними особистостями. Завжди готують для глядачів сюрпризи про які попередньо не анонсують.

Цьогорічне святкування Дня Курорту цьому яскравий доказ.

rodovishhe-mineralnix-vod-sxidnicyaНародження Східниці, як курорту, пов’язане з феноменальним відкриттям мінеральних джерел, право на застосування яких з лікувальною метою довго (майже тридцять років) і невтомно виборював їх першовідкривач Омелян Олександрович Стоцький. Він був не лише першим, а й довго єдиним, хто вірив у східницьку «Нафтусю».

Stozkyi-OmelianДовгий час новина викликала зневажливі посмішки односельців і бурю негативних емоцій науковців. Ніхто не міг повірити, що непрофесіонал, дилетант у цій справі, знайшов казкові багатства. Але, в результаті, 9 січня 1976 року Східниця була офіційно визнана всесоюзним курортом.  А з 2005 має «титул» – Всеукраїнський бальнеологічний курорт імені Омеляна Стоцького.

В перший день святкувань, більша увага акцентувалась на постаті людини, відкриття якої принесло Східниці славу та визнання.

Стоцький не лише першовідкривач східницької Нафтусі, а й музикант, піаніст, який міг годинами грати Бетховена, робив спроби і самому створювати музику, брав учнів на навчання. Тому, святкова концертна програма першого дня святкування розпочалась дитячим вокальним конкурсом імені Омеляна Стоцького «Східниця шукає таланти», що традиційно проводиться в рамках святкування Дня Курорту Східниці і був започаткований шість років тому. Цей конкурс дитячих талантів став не тільки заходом із вшанування пам’яті першовідкривача мінеральних джерел Омеляна Стоцького, але й серйозним стимулом для розвитку талановитих дітей селища.

nominanty-panorama

Продовжили концертну програму вокально-інструментальний ансамбль «Джерело» Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка під керівництвом заслуженого працівника культури України Михайла Тиновського.

Після дрогобичан на сцені амфітеатру виступили запальні дівчата з  народного гурту «Лада» Самбірського районного Народного дому.

Фестиваль «Східницьке літо» – це арена , де Східниця, як частинка великої української сім’ї, представляє в очах світової спільноти здобутки, якими вона багата. Хизується культурними надбаннями, традиціями, багатющою древньою мовою, працьовитим народом, красою краєвидів, історією, розширює світогляд, переслідуючи водночас мету ознайомитися з культурами інших націй.

На цей раз «Співоче поле» приймало гостей з Польщі – ансамбль пісні та танцю «Котліна», який діє при гмінному центрі культури польського міста Осєка, що знаходиться у мальовничій місцевості поміж відомими всьому світові містами, Освєнцімом та Вадовіцамі, де народився Папа Іван-Павло ІІ.

Після свята польскої пісні і танцю від ансамлю «Котліна», подарунком для східничан та гостей селища став виступ рок-гурту «Цвіт Кульбаби».

Енергійні, драйвові сонячні хлопці «підкинули хмизу» до святкового настрою публіки і вона спалахнула яскравими емоціями. Так завершились святкування першого дня, та попереду на нас чекала насичена програма другого.

Другий день святкувань Дня Курорту стартував відкриттям вуличної скульптури відпочивальнику, якого східничани часто називають курортником. Почесну місію відкриття паркової скульптури відпочивальника виконали селищний голова Східниці Іван Піляк та голова муніципалітету Ауцького краю (Латвія) Гінтс Камінські.

Ідея встановлення пам’ятника курортнику належить східничанці Світлані Жук. А втілив її в реальність скульптор Василь Заляско.

Ця скульптура для Східниці є символічною, бо як сказав селищний голова Іван Піляк: «Східниця не відбулася би як курорт, якщо б не було відпочивальників». І справді курортники – це основні «спонсори» та «піар менеджери» селища, які збагачують курорт та розносять про нього славу у всі куточки України й далеко за її межі.

Цьогорічні урочистості, пов’язані із відзначенням Дня курорту Східниці, поза всяким сумнівом увійдуть в історію селища. Адже в цей день відбулось підписання двох важливих угод про співдружність на міжнародному рівні:
– угода між Східницькою селищною радою та муніципалітетом Ауцького краю;
– угода між Східницькою ЗОШ №2 та однією зі шкіл міста Ауце (Латвія, Ауцький край).
Цими договорами обидві сторони зміцнили дружні стосунки, які в перспективі стануть підґрунтям для реалізації спільних проектів.

Несподіваним сюрпризом для всіх, було підписання угоди між Східницькою селищною радою та муніципалітетом Ауцького краю, прямо на сцені Амфітеатру на очах у сотні, гордих за своє селище, східничан та гостей курорту. На знак подяки, і поваги до гостей з Латвії ансамбль Народного дому «Просвіта» виконав улюблену і дуже дорогу латвійцям пісню на їх рідній мові. Це був дуже приємний і зворушливий момент.

Підписання угод про співпрацю дасть можливість розвивати дружні стосунки між українською Східницею та латвійським Аутце, обмінюватися із нашими латвійськими партнерами досягненнями у галузі освіти, культури, а також досвідом, у якому напрямку розвивати наше самоврядування.

Власне, для обговорення питань, які можуть викликати зацікавлення усіх керівників населених пунктів, що межують чи співпрацюють із Східницею було організовано протокольну зустріч, у якій брали участь голова Дрогобицької райдержадміністрації Володимир Шутко, міські голови Трускавця Андрій Кульчинський, Борислава Ігор Яворський та Стебника Петро Старосольський, а також сільські голови Нового та Старого Кропивника Назар Токмаков та Ігор Ганзій, Бистриці Гірської Роман Хомин, Рибника Ярослав Паращак та Довгого Гірського Ярослав Тупичак.

На жаль, протокольний формат зустрічі не давав змоги учасникам обіду отримати відповіді на усі запитання, пов’язані із створенням об’єднаних територіальних громад та майбутнім об’єднанням населених пунктів рекреаційної зони Карпат в єдину територіальну громаду із центром у Східниці. Проте, оприлюднена у ході знайомства та спілкування із латвійською делегацією інформація спонукає учасників протокольної зустрічі до серйозних роздумів.

Концертну програму другого дня, як у нас годиться, відкривали господарі, колективи НД «Просвіта», які нещодавно повернулись з Латвії, де взяли участь у 21 фестивалі Ауцького краю.

В цей день виступ  самодіяльних артистів Східниці був по-особливому святковий, адже вони представили на сцені «Східницького літа» концертну програму з якою три дні підкоряли латвійську естраду.

Після того, як Східниця представила свої таланти, естафету перехопили гості. Першими на «Співочому полі» демонстрували свою майстерність народний аматорський вокальний ансамбль «Намисто» районного Будинку культури м. Калуша Івано-Франківської області під керівництвом Галини Дрозд.

За ними, народний ансамбль народної музики «Галичани» з міста Трускавця під керівництвом заслуженого артиста естрадного мистецтва України Василя Гамара.

Особливо східницька публіка чекала на сцені заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина» з міста Дрогобича (художній керівник Світлана Майданик, диригент Світлана Понайда, балетмейстер Василь Кулаківський, керівник оркестру Галина Желіско, директор ансамблю Зорян Ацедонський).

Зірвали океан аплодисментів та запалили публіку, буквально, Молодіжний сучасний театр на ходулях і театр вогню з міста Дрогобича під керівництвом Андрія Буня. Юним аматорам довелось найважче, на височезних ходулях, у довжелезних костюмах, з запаленими факелами і під проливним дощем. Але, це не стало для них перешкодою, гордо і впевнено учасники театру демонстрували свою майстерність, в кожному номері відчувалась неординарність, креатив та любов до своєї справи.

Особливим подарунком, від голови селищної ради Івана Піляка, до Дня Курорту Східниці став виступ хедлайнерів свята –  рок-гурту «Друга ріка». Фанати гурту, з гаслом у душі «І негода нам не перешкода», скупчились перед сценою в очікуванні побачити своїх кумирів на власні очі, а не з голубого екрану. Мабуть, це прагнення компенсувало будь-який дискомфорт через дощ, бо публіка заряджена позитивом та харизмою динамічного Валерія Харчишина танцювала, співала, аплодувала і просто раділа.

Ось так, під теплим східницьким дощем, в ритмі року від «Другої ріки», на фоні радісної і задоволеної публіки, в теплій, дружній атмосфері завершилось святкування Дня Східниці, яке залишилось яскравим спалахом в нашій пам’яті і серцях.

Bookmark the permalink.

Comments are closed