Oil City. Історія, що вражає.

Найбільш продуктивна нафтогазова свердловина "Oil City". Історія, з якої розпочалась славна доба нафтовидобутку Борислава та Європи.

Нафта була відома ще з незапам’ятних часів. З другої половини ХІХ століття, із швидким розвитком техніки і промисловості, нафта стає основним джерелом енергії.В історії бориславської нафто-озокеритної промисловості відбулося багато подій. Однією з найбільш пам’ятних є, безперечно, спорудження та катастрофа нафтової свердловини «Oil City». У буквальному перекладі «Oil City» означає «нафтове місто» або ж, як ще її називали, – «велика нафта». Пророча назва, без сумніву, виправдала себе.

Цю свердловину у 1907 році почала будувати берлінська фірма у Тустановичах, на полі Михайла Баб’яка (сучасна вулиця Б.Хмельницького,25). Оскільки за 1907 рік при глибині горизонту 927 м свердловина видала лише 860 тонн нафти, було прийнято рішення на початку 1908 року продовжити поглиблення свердловини.

День слави «Oil City» настав. 13 червня 1908 року при закінченні буріння свердловини, при досягненні горизонту на глибині 1016 м, на вежі стався сильний викид нафти. Кількість виверженої нафти зростало на очах, щоразу заливаючи ще більшу територію. Уявіть собі, за добу викид нафти становив 3 тисячі тонн і 900 тисяч кубометрів газу! Природній газ майже не використовувався і потрапляв в атмосферу в такій кількості, що його з великої відстані було видно неозброєним оком. До 17 червня нафтовики взяли ситуацію під контроль, видобуток був скерований до земляних збірників.

Але це був тільки початок сумної слави вежі. Під час грози 4 липня 1908 року від блискавки свердловина «Oil City» разом із резервуарами нафти загорілася. Видобуток нафти тоді вже становив 800 тонн на добу. Великий струмінь палаючої нафти, що вирвався з-під землі на висоту близько 100 метрів, загрожував цілому Бориславу. По річці Лошань плив вогняний потік нафти, охоплений чорною хмарою такого диму, що серед білого дня жителі вимушені були освітлювати свої помешкання. Пожежу свердловини було видно на відстані до 50 км. Вона продовжувалась упродовж 21 доби. Вид палаючої вежі називали «Галицьким Везувієм». Люди приїздили з цілої Галичини та інших країн, навіть з США, Канади.
Найкращим та найефективнішим засобом гасіння пожежі став липкий намул, що заліплював всі пори в землі, через які просочувався газ.
В художній формі катастрофу дуже гарно описав бориславський письменник Стефан Ковалів в оповіданні «На Дрімайловому пустирищу»: «…Та ось одного дня заграв, заревів на цілу околицю шиб «Дрімайло нумер 1»…гудів безперестанно, як градова туча з громами…Вся сметанка зі столичних городів приїздила подивитися, як виглядає нафтова фонтана, що вимітує з землі по двісті цистерн на добу, значить по тодішній ціні ропи за 80000 корон у золоті! Гірські потоки наповнилися ропою, дві доби несла ріка Тисмениця ту вонючу благодать повним руслом, розливала милями по полях і мужицьких лугах та оскоромлювала в Дністрі всяку твар господню…»
Після пожежі продовжувалося будівництво веж, зростав видобуток нафти. Найбільший пік припав на 1909 рік. В усьому нафтовому районі було видобуто 1.964.590 тонн нафти, що складала 5% світового! видобутку цієї продукції. Щоденно в цей час із залізничної станції Борислава відправляли декілька поїздів з нафтою. Однак, у зв’язку із виснаженням надр свердловина у 1947 році припинила своє існування і офіційно була ліквідована у 1952 році.
Хоча і закінчилася промислова історія сведловини «Oil City», та все одно її пам’ятають як одну з найпродуктивніших свердловин в історії Борислава.Спершу, згідно з рішенням виконкому Львівської обласної ради народних депутатів № 495 від 09.10.1984 року, свердловина «Oil City», як пам’ятка нафтогазової промисловості, була визнана об’єктом природно-заповідного фонду Львівської області за № 172 на території 0,03 га, і охороняється Законом України. Згодом, у 1992 році, до ювілею видобутку стомільйонної тонни нафти, на місці цієї свердловини був встановлений невеликий пам’ятний знак, що висвітлював події 1908 року. А наприкінці 2016 року, в рамках реалізації проекту „Галицька Каліфорнія”, було встановлено ілюстровану інформаційну таблицю з українським та англійським текстом.

Адреса:

вул. Б. Хмельницького, 25