На початку травня депутати Стрийської міської ради ухвалили рішення про передачу в управління Стрийського полігону захоронення ТПВ львівській компанії «ГрінЕра», яка згідно домовленостей із адміністрацією Стрийської територіальної громади утворила у Стрию дочірну компанію – ТзОВ «ГінЕра Стрий». Таким чином Стрий став другим містом після Борислава, де загосподарювала «ГрінЕра».

Вочевидь, що значна частина мешканців громади дорікне мені, що для пересічного мешканця Східниці чи Підбужа суттєвого значення, хто господарює на сміттєзвалищі в Бориславі чи Стрию, не має. Проте воно виглядало б, може, і так, якщо б «ГрінЕра» не підняла у чотири рази вартість захоронення твердих побутових відходів.

«Якщо до травня 2021 року тонна сміття для захоронення коштувала на Стрийському сміттєзвалищі 165 гривень, – зазначає заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький, – то з 15 травня вартість захоронення тонни твердих побутових відхотів зросла до 700 гривень. Проблема стосується безпосередньо як Трускавця, так і інших населених пунктів регіону, які не мають власних сміттєвих полігонів.

Вивезенням побутових відходів з Трускавця – продовжує Олексій Балицький – займалося стрийське підприємство (компанія ДП «Комунальник Плюс» ТзОВ «Комунальний 1»). Захоронення ТПВ з Трускавця відбувалося саме на Стрийському сміттєзвалищі. Вартість захоронення складала 165 грн за тону. Тариф на вивезення і захоронення ТПВ у Трускавці становив 25,96 грн., але він може значно зрости. Фірма, що займається вивезенням побутових відходів з Трускавця, ДП «Комунальник Плюс» ТОВ «Комунальний 1», возила сміття на Стрийський полігон. Відтак зростуть і платіжки для населення. Зараз у Трускавці тариф становить 772 грн. 91 коп. за тонну, в якому захоронення складає 165 грн. за тонну. Відповідно тариф доведеться переглядати, адже вартість захоронення однієї тонни ТПВа Стрийському полігоні тепер складає 700 грн.

Не так вже й важливо, хто саме займається вивезенням ТПВ, – наголосив у своєму коментарі  Олексій Балицький. – Важливо те, що зараз на території Львівської області місць, де можна зробити захоронення твердих побутових відходів по 165 гривень або навіть по 320 гривень, вже немає. Мінімальна ціна – 500 гривень біля Самбора, але з мораторієм на прийом сміття з-поза меж Самбора та Самбірського району. Всі інші пропозиції – 700 гривень за тонну побутового сміття і вище. Тож Львівщина знову повертається до проблематики з вивезенням ТПВ.

Наразі Трускавецька міська рада розглядає різні варіанти вирішення сміттєвої проблеми, у тому числі шляхом вивезення сміття за межі області. Проте це не вирішує проблеми, адже зростають транспортні видатки. Цілком зрозуміло, що за вивезення та утилізацію твердих побутових відходів доведеться платити більше. І не тільки трускавчанам, але й мешканцям інших міст Львівщини, які не мають власних полігонів захоронення ТПВ.

Перший заступник Східницького селищного голови Петро Кость також вважає, що перегляду тарифу на вивезення твердих побутових відходів уникнути не вдасться. Правда, вартість захоронення однієї тонни сміття на Бориславському полігоні складає не 700 грн, а – 900. Додаткових 200 грн за тонну сміття доведеться заплатити східничанам у фонд розвитку міста Борислава. Таку цифру озвучував міський голова Бориславської ТГ Ігор Яворський селищному голові Східниці Івану Піляку.

Наразі Східницька селищна рада шукає вихід із ситуації. Проте усім зрозуміло, що так чи інакше мешканцям Львівщини за вивіз та утилізацію твердих побутових відходів доведеться платити більше.

Питання наскільки?!

Василь ПОКОТИЛО