СХІДНИЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ХLV сесія восьмого скликання
| 17.10.2025 p. | Східниця | № 2481 |
Про затвердження Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади Східницької селищної ради та забезпечення відносин у сфері оренди комунального майна
Відповідно до статей 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ від 03.10.2019р. (далі–Закон), відповідно до статей 169, 172, 182, 327 Цивільного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 03 червня 2020 року № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», від 8 листопада 2007 року № 1314 «Про затвердження Порядку списання об’єктів державної власності», від 21 вересня 1998 року № 1482 «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» (зі змінами), беручи до уваги висновок постійної депутатської комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва від 15.10.2025 р. та з метою раціонального, економічного та ефективного управління ресурсами територіальної громади, врегулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов’язаних з передачею в оренду майна, що перебуває у комунальній власності, селищна рада
ВИРІШИЛА:
1.Затвердити:
1.1. Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади Східницької селищної ради (додаток 1).
1.2. Порядок розподілу орендної плати за використання майна комунальної власності Східницької селищної ради (додаток 2).
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва Східницької селищної ради
| Селищний голова | Іван ПІЛЯК |
Додаток 1
до рішення Східницької
селищної ради
№ 2481 від 17.10.2025
ПОЛОЖЕННЯ
про оренду майна комунальної власності територіальної громади
Східницької селищної ради
І. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
- Положення про оренду майна комунального майна територіальної громади Східницької селищної ради (надалі – Положення) розроблене на підставі ст. ст. 169, 172, 182, 327 Цивільного кодексу України, ст. ст. 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України від 03 жовтня 2019 року № 157-IX «Про оренду державного та комунального майна» (далі – Закон), постанови Кабінету Міністрів України від 03 червня 2020 року № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» та інших нормативно-правових актів.
- Це Положення регулює:
– організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Східницької селищної ради (далі – майно);
– майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна комунальної власності територіальної громади.
- У цьому Положенні терміни вживаються у значеннях, встановлених Законом.
- Передача майна комунальної власності територіальної громади Східницької селищної ради в оренду здійснюється шляхом проведення електронного аукціону, крім випадків передбачених чинним законодавством, на підставі цього Положення, з дотриманням принципів законності, рівності, відкритості, гласності та справедливості.
ІІ. ОБ’ЄКТИ ОРЕНДИ
- 5.Майновимиоб’єктами оренди є:
- єдині майнові комплекси підприємств, їхніх відокремлених структурних підрозділів;
- нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення, а також їх окремі частини);
- інше окреме індивідуально визначене майно;
- майно органів місцевого самоврядування, що не використовується зазначеними органами для здійснення своїх функцій (без права викупу та передачі в суборенду орендарем);
- майно, що не підлягає приватизації (без права викупу орендарем та передачі в суборенду).
- 6.Мінімальна площа об’єкта, який пропонується для надання в оренду, становить 1 (один) кв. м.
- 7.Не можуть бути передані в оренду об’єкти визначені ч. 2 ст. 3 Закону.
ІІІ. ОРЕНДОДАВЦІ
- 8.Від імені Східницької селищної ради (далі–Рада), повноваження орендодавця щодо єдиних майнових комплексів, нерухомого майна і споруд, майна, що не увійшло до статутного капіталу, яке перебуває у комунальній власності здійснює Східницька селищна рада (далі – рада), або визначений нею виконавчий орган Східницької селищної ради.
IV. ОРЕНДАРІ
- 9.Орендарями можуть бути фізичні та юридичні особи, у тому числі фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства, крім осіб визначених ч. 4. ст. 4 Закону.
V. ПОВНОВАЖЕННЯ ЩОДО ОРЕНДИ КОМУНАЛЬНОГО МАЙНА
- 10.Рада:
- 1)приймає рішення про включення комунального майна до Переліку першого або другого типу (далі – Переліки);
- 2)визначає додаткові критерії для включення об’єктів до Переліку(ів) згідно із ст. 6 Закону;
- 3)скасовує рішення про включення об’єкта до одного з Переліків;
- 4)приймає рішення про передачу єдиного майнового комплексу в оренду;
- 5)визначає порядок розподілу орендної плати;
- 6)здійснює контроль у сфері оренди майна комунальної власності Східницької селищної ради;
- 7)може приймати в порядку, встановленому законом, рішення про надання згоди на здійснення орендарем поточного або капітального ремонту, інших невід’ємних поліпшень комунального майна, управління яким не віднесено до сфери управління виконавчого органу Ради;
- 8)здійснює функції, передбачені пунктом 11 цього Положення щодо майна, управління яким не віднесеного до сфери управління жодного виконавчого органу Ради.
- 11.Орендодавець:
- 1)Приймає рішення про доцільність або про відмову в передачі єдиного майнового комплексу в оренду;
- 2)Приймає в порядку, встановленому законом, рішення про надання згоди на здійснення орендарем поточного або капітального ремонту, інших невід’ємних поліпшень комунального майна, віднесеного до сфери його управління;
- 3)Організовує контроль за виконанням умов договорів оренди єдиних майнових комплексів та приймає участь у відповідних заходах контролю разом з уповноваженими особами орендодавця;
- 4)Приймає рішення про намір передачі майна в оренду або про відмову у включенні майна до відповідного переліку за заявою орендаря або за власною ініціативою у випадках передбачених Законом;
- 5)Вносить інформацію про потенційний об’єкт оренди до електронної торгівельної системи (далі – ЕТС);
- 6)Виступає орендодавцем майна, визначеного цим Положенням, ц випадках, передбачених його статутом (положенням) та/або рішенням Ради;
- 7)У встановлених Законом випадках приймає рішення про зарахування або про відмову в зарахуванні невід’ємних поліпшень майна, яке перебуває у нього на балансі;
- 8)Здійснює контроль за використанням переданого ним у оренду майна.
- 12.Зазначені у пунктах 10-11 цього Положення особи здійснюють також інші функції, передбачені Законом, актами законодавства, їхніми установчими (та/або регламентними) актами та відповідними рішеннями Ради.
VI. ІНІЦІАТИВА ЩОДО ОРЕНДИ
МАЙНА ТА ПОРЯДОК ЙОГО ПЕРЕДАЧІ
- Ініціатива щодо оренди майна може виходити від:
- Потенційного орендаря;
- Орендодавця;
- Балансоутримувача;
- Уповноваженого органу управління.
- Потенційний орендар, зацікавлений в отриманні майна в оренду, звертається до орендодавця із заявою про включення такого майна до Переліку відповідного типу.
- У заяві потенційний орендар зазначає такі відомості:
- Відому йому інформацію про потенційний об’єкт оренди, яка дозволяє його ідентифікувати;
- Бажаний розмір площі об’єкта в разі, коли заява подається лише щодо частини об’єкта;
- Цільове призначення, за яким об’єкт оренди планується до використання, згідно з додатком 3 до Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого поставною КМУ від 03.06.2020 р. № 483 (далі – Порядок КМУ);
- Бажаний строк оренди, а в разі коли об’єкт планується до використання погодинно,-бажаний графік використання об’єкта;
- Тип Переліку, до якого пропонується включити об’єкт оренди;
- Обґрунтування доцільності включення майна до Переліку другого типу, якщо заява подається щодо включення майна до такого Переліку;
- Контактні дані заявника (поштова адреса, номер телефону, адреса електронної пошти), а для юридичних осіб – також ідентифікаційний код юридичної особи в
- Отримана заява потенційного орендаря і документи додані до неї відповідно до цього положення передаються орендодавцем уповноваженому органу такого майна.
- Якщо ініціатор передачі в оренду об’єкта оренди є орендодавець, він повідомляє уповноваженим орган або балансоутримувача про включення такого майна до Переліку відповідного типу. Таке повідомлення може стосуватися включення до Переліку відповідного типу одного або кількох об’єктів оренди.
- За результатами розгляду заяви потенційного орендаря орендодавець протягом десяти робочих днів з дати отримання такої заяви приймає одне з таких рішень:
- Про намір передачі майна в оренду;
- Про відмову у включенні об’єкта до відповідного Переліку в разі наявності однієї з підстав, передбачених ст.7 Закону.
- Якщо ініціатором оренди майна є уповноважений орган управління або балансоутримувач, то такий орган звертається з клопотанням до орендодавця про передачу майна в оренду. Таке рішення може стосуватися включення до Переліку відповідного типу одного або кількох об’єктів оренди.
- Після прийняття рішення про намір передачі майна в оренду орендодавець вносить інформацію про потенційний об’єкт оренди до ЕТС в порядок, обсязі та строки, передбачені цим Положення передачі майна в оренду, та включає об’єкт до одного з Переліків, якщо включення об’єкта до Переліку відповідного типу не потребує прийняття рішення іншим органом.
- Рішення про включення об’єктів комунальної власності до Переліку другого типу (крім випадків надання і оренду приміщень для розміщення громадських приймальнь народних депутатів України і депутатів місцевих рад, комунальних закладів і установ, що фінансуються за рахунок місцевого бюджету, приміщень для організації та проведення науково- практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п’яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо приміщень, які надаються суб’єктам виборчого процесу для проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії) приймається Радою.
- Орендодавець надсилає інформацію (в обсязі визначеному додатком 1) про потенційний об’єкт оренди шляхом її внесення до ЕТС через свій особистий кабінет після прийняття рішення про намір передачі майна в оренду. Орендодавець має право внести зміни до інформації про об’єкт оренди, якщо інформацію про об’єкт оренди розкрито у неповному обсязі або суперечливо.
- Не можуть бути використані за будь-яким іншим, аніж визначено у договорі оренди, цільовим призначенням такі об’єкти оренди:
- Майно закладів охорони здоров’я;
- Майно закладів освіти;
- Об’єкти соціально-культурного призначення (майно закладів культури, фізичної культури і спорту);
- Нерухоме майно, в якому розміщені органи місцевого самоврядування;
- Майно, що було закріплене на праві господарського відання за Національним банком і передане комунальну власність або закріплене на праві господарського відання за Національним банком з цільовим функціональним призначенням для зберігання запасів готівки Національного банку та проведення технологічних процесів щодо забезпечення готівкового грошового обігу;
- Майно, щодо якого Радою прийняте рішення про його використання за конкретним цільовим призначенням.
Такі об’єкти оренди можуть використовуватися лише для розміщення відповідних закладів або лише із збереженням профілю діяльності за конкретним цільовим призначенням, встановленим рішенням Ради, крім випадків, що передбачають використання частини такого майна з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо таким закладами пов’язаних із забезпечення чи обслуговуванням діяльності таких закладів, їх працівників та відвідувачів. Зазначені об’єкти можуть також використовуватися для проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів.
Обмеження щодо використання майна закладів охорони здоров’я, освіти, соціально-культурного призначення (майна закладів культури, об’єктів спортивної інфраструктури) не поширюються на оренду будівель, споруд, окремих приміщень та їх частин, іншого нерухомого майна, що перебуває в аварійному стані або не використовується у діяльності таких закладів та об’єктів протягом трьох років (для об’єктів площею менш як 500 кв. метрів) або п’яти років (для об’єктів площею, що становить 500 і більше кв. метрів), за умови, що це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у такому закладі або об’єкті, крім закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальних (лікувально-фізкультурних) і лікувально-профілактичних закладів.
- Орендодавець може прийняти рішення про недоцільність включення об’єкта оренди до Переліку другого типу в разі наявності поданої заяви про включення об’єкта оренди до Переліку першого типу або подання такої заяви орендодавцем, балансоутримувачем, уповноваженим органом управління протягом п’яти робочих днів з дня отримання орендодавцем заяви про включення об’єкта оренди до Переліку другого типу, якщо такий об’єкт оренди є комерційно привабливим та є недоцільним для включення до Переліку другого типу. У такому випадку орендодавець пропонує заявнику подати заяву щодо включення іншого об’єкта до Переліку другого типу або подати заяву на оренду щодо майна вже включеного до Переліку другого типу.
- У разі відмови у включенні майна до Переліку відповідного типу з підстав, передбачених п.3 і п.8 ч.1 ст.7 Закону, орендодавець протягом десяти робочих днів з дати прийняття такого рішення надсилає ініціатору оренди копію рішення, що повинна містити підстави та причини такої відмови. У такому рішенні надаються рекомендації ініціатору оренди щодо усунення недоліків, зокрема, щодо зміни зазначеного в заяві цільового призначення, якщо конкретний об’єкт оренди може бути використаний лише за зазначеним цільовим призначенням, або щодо зміни площі (частини) об’єкта оренди. У разі коли ініціатором був потенційний орендар, подається також інформація щодо інших об’єктів, які можуть бути або вже включені до Переліку відповідного типу.
Ініціатор оренди усуває недоліки протягом 15 робочих днів з дати отримання рішення про відмову у включенні майна до Переліку відповідного типу та подає уточнену заяву. Якщо ініціатором оренди був потенційний орендар, він подає уточнену заяву орендодавцю.
Рішення про включення об’єкта до Переліку відповідного типу та (або) рішення про намір передачі майна в оренду приймається за умови відсутності інших підстав для відмови у включенні об’єкта до Переліку відповідного типу.
Якщо станом на дату прийняття рішення про включення об’єкта до Переліку відповідного типу право власності територіальної громади на об’єкт оренди, що є нерухомим майном і має балансову вартість, не зареєстровано орендодавець вживає заходів для здійснення реєстрації майна.
- У разі прийняття рішення про зміну або скасування рішення про включення об’єкта до Переліку відповідного типу або про відмову у включенні об’єкта до Переліку відповідного типу таке рішення оприлюднюється в електронній торговій системі протягом 5 робочих днів з дати отримання відповідного рішення.
- Орендодавець оприлюднює в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду на аукціоні в таких випадках та у такі строки:
- Протягом 20 робочих днів здати включення об’єкта оренди до Переліку першого типу, якщо включення такого об’єкта до Переліку відбулося за заявою потенційного орендаря згідно з ч.2 ст.6 Закону;
- Протягом 20 робочих днів з дати подання потенційним орендарем заяви на оренду майна, включеного до Переліку першого типу;
- У будь-який час після включення об’єкта оренди до Переліку першого типу, якщо включення такого об’єкта до Переліку відбулося за власною ініціативою (ініціативою балансоутримувача, уповноваженого органу управління) і щодо якого відсутня заява на оренду майна передбачена ч.1 ст.11 Закону.
VIІ. Визначення орендної плати, інших платежів та встановлення строку оренди
- Вартістю об’єкта оренди для цілей визначення стартової орендної плати є його балансова вартість станом на останнє число місяця, який передує даті визначення стартової орендної плати.
Балансоутримувач потенційного об’єкта оренди обов’язково здійснює переоцінку такого об’єкта у разі, якщо:
- у об’єкта оренди відсутня балансова вартість;
- залишкова балансова вартість об’єкта оренди дорівнює нулю;
- залишкова балансова вартість об’єкта оренди становить менше 10 відсотків його первісної балансової вартості (балансової вартості за результатами останньої переоцінки).
- Переоцінка здійснюється після внесення інформації про потенційний об’єкт оренди до ЕТС в порядку, і до розміщення оголошення про передачу майна в оренду. Після переоцінки потенційного об’єкта оренди балансоутримувачі зобов’язані збільшити балансову вартість відповідного майна згідно з результатами оцінки відповідно до правил бухгалтерського обліку.
- Вартість об’єкта оренди встановлюється на рівні його ринкової (оціночної) вартості, за умови наявності однієї з таких підстав:
- об’єктом оренди є єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства;
- об’єкт оренди пропонується для передачі в оренду без проведення аукціону;
- об’єкт оренди використовується на підставі договору оренди, укладеного без проведення аукціону або конкурсу, і орендар бажає продовжити договір оренди на новий строк.
- Ринкова (оціночна) вартість об’єкта оренди для цілей оренди визначається на замовлення орендодавця, крім випадку, передбаченого п. 33 цього Положення. Орендар, визначений за результатами аукціону, або орендар, якому було передано в оренду об’єкт без аукціону, зобов’язаний відшкодувати вартість проведення оцінки об’єкта оренди.
- Ринкова (оціночна) вартість об’єкта, який перебуває в оренді на підставі договору, який орендар бажає продовжити на новий строк без проведення аукціону у випадках, передбачених Законом, визначається на замовлення орендаря (згідно з Порядком КМУ) як особи, у якої орендоване майно перебуває на законних підставах, без доручення балансоутримувача.
- Ринкова (оціночна) вартість об’єкта оренди визначається відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
- Порядок проведення оцінки майна регулюється Законом України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” та іншими нормативно-правовими актами з оцінки майна.
- Результати незалежної оцінки є чинними протягом шести місяців від дати оцінки.
- Звіт з незалежної оцінки зберігається у орендодавця протягом трьох років після закінчення дії договору оренди.
- Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Строки внесення орендної плати та її розмір, визначені згідно з цим Порядком та визначаються у договорі оренди.
- Початок нарахування орендної плати та інших платежів, пов’язаних з орендою майна, починається з дати підписання акта приймання-передачі об’єкта оренди, який підписується орендодавцем, балансоутримувачем та орендарем протягом 20 робочих днів з дати прийняття рішення про укладення договору з потенційним орендарем(у випадку передачі майна в оренду без проведення аукціону) або протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону(у випадку передачі майна в оренду через електронний аукціон).
- Нарахування орендної плати припиняється у разі припинення договору оренди з дати підписання акта приймання-передачі об’єкта оренди орендарем, балансоутримувачем та орендодавцем.
- Розмір орендної плати визначається:
- у разі передачі майна в оренду шляхом проведення електронного аукціону – відповідно до цінових пропозицій учасників аукціону;
- у разі передачі майна в оренду без проведення аукціону – відповідно з Методикою розрахунку орендної плати та згідно з ч.2 ст. 17 Закону України.
- До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об’єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішніх будинкових мереж, ремонту будівлі, у т. ч.: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо).
- Строк оренди визначається під час затвердження умов оренди майна.
VІII. ПОРЯДОК ПЕРЕДАЧІ МАЙНА В ОРЕНДУ ШЛЯХОМ ПРОВЕДЕННЯ ЕЛЕКТРОННОГО АУКЦІОНУ
- Передача майна в оренду здійснюється шляхом проведення електронного аукціону, крім випадків, коли таке майно передається в оренду без проведення аукціону.
- Порядок організації, проведення та визначення переможців електронних аукціонів здійснюється відповідно до Порядку КМУ з урахуванням приписів цього Положення.
IХ. ПОРЯДОК ПЕРЕДАЧІ В ОРЕНДУ МАЙНА БЕЗ ПРОВЕДЕННЯ ЕЛЕКТРОННОГО АУКЦІОНУ
- Право на отримання в оренду комунального майна, що не міститься в Переліку першого типу, без проведення аукціону мають особи, визначені ст. 15 Закону.
- Умови передачі майна в оренду обов’язково включають розмір орендної плати, визначений відповідно до Методики розрахунку орендної плати, та строк оренди.
Строк оренди визначається орендодавцем. Орендодавцем може бути врахований бажаний строк оренди, зазначений потенційним орендарем у поданій ним заяві.
- Додаткові умови оренди майна, включеного до Переліку другого типу, затверджуються Радою.
Додаткові умови оренди майна розробляються орендодавцем з власної ініціативи або на підставі пропозицій:
-балансоутримувача, якщо відповідно до власного статуту він наділений правом приймати рішення про намір передачі майна;
-уповноваженого органу управління, якщо уповноважений орган повинен надати згоду на передачу в оренду майна.
- Якщо потенційний орендар має право на отримання майна без проведення аукціону, відповідно до ч. 1, абзаців 11-12 ч. 2 ст. 15 Закону, а об’єкт було включено до Переліку другого типу за його заявою, протягом трьох робочих днів з дати розроблення та затвердження орендодавцем умов та додаткових умов (у разі наявності) оренди такого майна укладається договір оренди майна з таким потенційним орендарем або приймається рішення про відмову в разі наявності підстав, передбачених п. 56 цього Положення.
- У заяві на оренду об’єкта оренди потенційний орендар зазначає бажаний строк оренди та надає згоду сплачувати орендну плату, розмір якої визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати.
До заяви додаються: документи, передбачені абз. 6 п. 113 Порядку КМУ.
Народний депутат України або депутат місцевої ради може подати заяву на оренду для розміщення громадської приймальні лише щодо одного об’єкта оренди в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці (районі, місті, районі в місці, селищі, селі). Для розміщення громадської приймальні народного депутата України об’єкт оренди надається згідно з вимогами Закону України «Про статус народного депутата України».
- Орендодавець протягом п’яти робочих днів з дати отримання заяви на оренду об’єкта, включеного до Переліку другого типу, приймає рішення про укладення договору оренди або про відмову в передачі в оренду відповідного об’єкта оренди, якщо заяву подано потенційним орендарем, передбаченим:
- частиною 1 ст. 15 Закону;
- частиною 2 ст. 15 Закону, який є комунальним підприємством, установою, організацією;
- абзацом 11-12 ч. 2 ст. 15 Закону, незалежно від форми власності.
Рішення про відмову в передачі в оренду відповідного об’єкта оренди може бути прийняте орендодавцем в таких випадках:
- встановлення рішенням орендодавця невідповідності заявника вимогам, передбаченим статтями 4, 15 Закону;
- подання недостовірної чи неповної інформації щодо особи або діяльності заявника, який звернувся із заявою про оренду об’єкта без проведення аукціону, неподання документів, передбачених додатком 1 Порядку КМУ;
- наявності обґрунтованих власних потреб уповноваженого органу управління та/або балансоутримувача, або потреб іншої бюджетної установи, що розміщена в будівлі, споруді, їх окремій частині;
- неможливості використання майна відповідно до графіка запланованих науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що провадить діяльність з організації конгресів і торговельних виставок;
- скасування рішення про включення відповідного об’єкта оренди до Переліку другого типу або виключення об’єкта оренди з Переліку другого типу в разі наявності інших підстав, передбачених ст. 7 Закону.
- Орендодавець протягом 15 робочих днів з дати отримання заяви на оренду об’єкта, включеного до Переліку другого типу, оприлюднює через електронну торгову систему інформаційне повідомлення про передачу об’єкта оренди без проведення аукціону, якщо заяву подано особами, передбаченими ч. 2 ст. 15 Закону, крім визначених п. 56 цього Положення.
Інформаційне повідомлення повинне містити такі відомості:
1) повне найменування і адресу орендодавця та/або балансоутримувача;
2) інформацію про об’єкт оренди, наведену в Переліку другого типу;
3) проект договору оренди;
4) інформацію про цільове призначення об’єкта оренди;
5) умови оренди майна (розмір орендної плати, визначений відповідно до Методики розрахунку орендної плати, строк оренди, а у разі коли об’єкт оренди пропонується для погодинного використання — також інформацію про графік використання об’єкта оренди) та додаткові умови (у разі наявності);
6) контактні дані (номер телефону і адреса електронної пошти) працівника балансоутримувача, відповідального за ознайомлення заінтересованих осіб з об’єктом оренди, із зазначенням адреси, на яку протягом робочого часу заінтересовані особи можуть звертатися із заявами про ознайомлення з об’єктом, час і місце проведення огляду об’єкта;
7) найменування установи (банку, казначейства), її місцезнаходження та номери рахунків у національній та іноземній валюті, відкритих для проведення орендарем розрахунків за орендовані об’єкти;
8) інша додаткова інформація, визначена орендодавцем.
- Протягом 20 робочих днів з дати оприлюднення інформаційного повідомлення про передачу об’єкта оренди без проведення аукціону, суб’єкти, які згідно із статтею 15 Закону мають право на оренду майна без проведення аукціону за зазначеним в інформаційному повідомленні цільовим призначенням, мають право подати заяву на оренду відповідного об’єкта оренди та додані до неї документи згідно з пунктом 113 Порядку КМУ.
Такі потенційні орендарі подають орендодавцю оригінали документів протягом п’яти робочих днів з дня, наступного за днем закінчення строку на подання заяв на оренду об’єкта оренди.
- Протягом десяти робочих днів після закінчення строку на подання потенційними орендарями заяв на оренду об’єкта оренди, включеного до Переліку другого типу, орендодавець перевіряє подані заяви та додані до них документи, та приймає одне з таких рішень:
- про укладення договору оренди з потенційним орендарем, якщо заяву на оренду об’єкта оренди подано одним орендарем, на підставі якої було оприлюднено інформаційне повідомлення відповідно до п. 53 цього Положення;
- про укладення договору оренди з потенційним орендарем, що є суб’єктом відповідно до абзацу 3,5 та 6 ч.2 ст. 15 Закону;
- про відмову в передачі в оренду відповідного об’єкта оренди в разі наявності підстав, передбачених цим пунктом Положення.
X. ПОРЯДОК УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ
- Договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується Радою.
- Орендар, що уклав договір оренди майна х-за результатами аукціону, має право використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням, крім випадків і з урахуванням обмежень, передбачених п.23 цього Положення.
- Договір оренди підлягає нотаріальному посвідченню, якщо строк, на який укладається цей договір, перевищує п’ять років.
- Договір оренди майна без проведення аукціону та акт приймання-передачі укладаються з потенційним орендарем, який відповідає вимогам, передбаченим Законом та цим Положенням, протягом 20 робочих днів з дати прийняття рішення про укладення договору з потенційним орендарем. Договір оренди укладається між орендодавцем, балансоутримувачем та потенційним орендарем. Орендодавець завантажує договір оренди та акт приймання-передачі до електронної торгової системи в межах строку для укладення договору оренди, визначеного цим пунктом.
- Протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону, між орендодавцем та переможцем електронного аукціону укладається договір оренди об’єкта оренди за результатами проведення електронного аукціону, який в межах зазначеного строку оприлюднюється в електронній торговій системі через особистий кабінет.
XІ. СТРАХУВАННЯ ОБ’ЄКТА ОРЕНДИ
- Орендар протягом десяти календарних днів з дати укладення договору оренди зобов’язаний застрахувати орендоване нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно на користь орендодавця майна на період строку дії договору оренди на суму вартості майна відповідно до висновку про ринкову вартість (акта оцінки), визначеного відповідно до законодавства про оцінку майна, під час передачі такого майна в оренду.
Орендар зобов’язаний постійно поновлювати договір страхування так, щоб протягом строку дії договору оренди майно було застрахованим.
- Орендар протягом десяти календарних днів з дати укладення договору страхування надає балансоутримувачу та орендодавцю завірені належним чином копії договору страхування (договорів страхування) і платіжного доручення (платіжних доручень) про сплату страхового платежу (страхових платежів).
- Оплата послуг страховика здійснюється за рахунок орендаря (страхувальника).
- Орендодавці контролюють своєчасність укладення договорів страхування орендованого майна та у разі порушення орендарем обов’язку щодо укладення договору страхування повідомляють орендаря про розірвання договору оренди.
- У разі настання страхового випадку, в результаті якого було пошкоджене орендоване майно, на балансоутримувача або орендодавця (в разі оренди єдиного майнового комплексу) покладається обов’язок щодо вжиття заходів для відновлення орендованого майна за рахунок отриманих ним страхових виплат.
XІІ. ПЕРЕДАЧА МАЙНА В СУБОРЕНДУ
- Орендар має право за письмовою згодою орендодавця передати в суборенду орендоване ним майно.
Письмова згода на передачу майна в суборенду надається орендодавцем одночасно із розміщенням оголошення про передачу майна в оренду. Орендодавець у такій письмовій згоді зазначає, що вона надається переможцю електронного аукціону з передачі майна в оренду.
- Наявність згоди на суборенду обов’язково зазначається в оголошенні про передачу майна в оренду та договорі оренди.
Орендар, який отримав майно в оренду на такому аукціоні, вважається таким, що отримав письмову згоду орендодавця на суборенду. Такий орендар протягом трьох робочих днів з моменту укладення договору суборенди зобов’язаний подати орендодавцю один примірник договору суборенди та інформацію про суборендаря в обсязі, визначеному ч. 3 ст. 13 Закону, крім документа, що підтверджує сплату реєстраційного внеску, та документа, що підтверджує сплату гарантійного внеску на рахунок оператора електронного майданчика.
Орендодавець протягом п’яти робочих днів з дати його отримання перевіряє інформацію про суборендаря на відповідність вимогам Закону та оприлюднює договір суборенди в електронній торговій системі.
- Передача в суборенду майна, отриманого орендарем без проведення аукціону або конкурсу не допускається, якщо інше не передбачено договором оренди, укладеним до набрання чинності Законом.
Передача в суборенду єдиних майнових комплексів не допускається.
- Надання орендарем майна в суборенду не звільняє його від виконання умов договору оренди.
- До договору суборенди застосовуються положення договору оренди, крім випадків, визначених ч. 6 ст. 22 Закону.
До договору суборенди обов’язково застосовуються положення договору оренди в частині прав орендодавця, балансоутримувача на доступ до об’єкта оренди з метою проведення його перевірки або огляду
- Розмір плати за суборенду встановлюється за згодою сторін договору суборенди.
- Плата за суборенду майна у частині, що не перевищує плати за договором оренди майна, що передається в суборенду, сплачується орендарю, який передає в суборенду орендоване ним майно.
Різниця між платою за суборенду та платою за договором оренди спрямовується орендарем до місцевого бюджету.
Контроль за перерахуванням різниці, що спрямовується орендарем до місцевого бюджету, здійснюється орендодавцем.
- При виявленні суборенди без дозволу орендодавця орендар зобов’язаний сплатити штраф у розмірі десяти місячних орендних плат.
XIIІ. ПОРЯДОК ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДОГОВОРУ ОРЕНДИ
- Внесення змін до договору оренди здійснюється за згодою сторін до закінчення строку його дії з урахуванням обмежень, установлених статтею 16 Закону та цим Положенням.
- Договір оренди може бути змінений у частині зміни площі орендованого майна, якщо:
- зміна площі здійснюється у зв’язку з уточненням площі за наслідками технічної інвентаризації приміщення. При цьому різниця між зміненою площею приміщення і площею приміщення, передбаченою первісним договором, протягом усього строку дії договору становить не більше 50 м2 та не перевищує 10 % площі приміщення, передбаченої первісним договором;
- зміна площі відбувається внаслідок відмови орендаря від частини орендованого приміщення за умови, що частина приміщення, від якої орендар відмовляється, може бути самостійним об’єктом оренди, що має окремий вхід і може користуватися попитом, та бути переданим в оренду іншим особам;
- зміна площі відбувається шляхом приєднання до об’єкта оренди додаткового приміщення, яке не має окремого входу і доступ до якого неможливий без доступу до об’єкта оренди, за умови, що площа такого приміщення не перевищує 100 % площі об’єкта оренди і що таке приєднання відбувається лише один раз протягом строку дії договору.
У разі зміни площі об’єкта оренди перерахунок орендної плати здійснюється за формулою:
Опл.н = Опл.д * Пф / Пд,
де Опл.н — нова орендна плата;
Опл.д — орендна плата за договором;
Пф — нова площа об’єкта оренди;
Пд — площа об’єкта оренди за договором.
- Графік використання об’єкта оренди за договором оренди, що передбачає погодинну оренду, може бути змінений, якщо внаслідок змін використання майна використовуватиметься не більш як 6 годин протягом доби у будні дні та/або не довше ніж з 7 години до 22 години у вихідні дні. При цьому якщо об’єкт використовується погодинно у вихідні дні, то для цілей розрахунку орендної плати вважається, що об’єкт використовується протягом повної доби (24 години) у такий вихідний день.
У разі зміни графіка використання об’єкта оренди сума орендної плати змінюється пропорційно зміненій кількості годин використання об’єкта впродовж місяця, крім випадків, коли зміни графіка використання поширюються на вихідні дні. У такому разі оренда плата розраховується за повну добу відповідного вихідного дня незалежно від змін у графіку використання.
- Не допускається внесення змін до договору оренди в частині умов, додаткових умов (у разі наявності) оренди майна, що були затверджені згідно з цим Положення.
- Для внесення змін до договору оренди орендар звертається до орендодавця із заявою, де зазначаються положення договору, які він пропонує змінити, та пояснення необхідності внесення таких змін.
- Орендодавець протягом десяти робочих днів з моменту отримання заяви орендаря про зміни до договору оренди приймає рішення про задоволення заяви або про відмову у задоволенні заяви у випадках, передбачених цим пунктом Положення;
Орендодавець протягом п’яти робочих днів з дати прийняття рішення про задоволення заяви орендаря готує проект додаткової угоди до договору оренди.
Орендодавець надсилає орендарю і балансоутримувачу лист про відмову у внесенні змін до договору оренди, що обов’язково містить обґрунтування та підстави прийнятого рішення, якщо орендодавець в межах своєї компетенції прийняв мотивоване рішення про відмову в задоволенні заяви орендаря про внесення змін до договору оренди;
- Зміни і доповнення до договору оренди оприлюднюються орендодавцем в електронній торговій системі протягом трьох робочих днів з дати внесення до договору таких змін і доповнень.
XIV. ПОЛІПШЕННЯ ОРЕНДОВАНОГО МАЙНА
- Орендар має право за письмовою згодою орендодавця майна за рахунок власних коштів здійснювати поточний та/або капітальний ремонт орендованого майна.
Для отримання такої згоди орендар звертається до балансоутримувача із клопотанням, у якому обґрунтовує необхідність проведення такого ремонту. До клопотання додаються:
1) опис ремонтних робіт;
2) орієнтовний строк їх проведення.
Орендодавець розглядає клопотання орендаря та протягом десяти робочих днів приймає одне з рішень, передбачених частиною першою статті 21 Закону.
У разі встановлення додаткової умови оренди щодо виконання певних видів ремонтних робіт (поточного та/або капітального ремонту), реконструкції або реставрації об’єкта оренди в певній сумі протягом певного строку, під час оприлюднення оголошення про передачу майна в оренду надається згода на здійснення поточного та/або капітального ремонту орендованого майна, відповідно до цього пункту. Згода на здійснення ремонту, який дає право на зарахування витрат орендаря в рахунок орендної плати, або згода на здійснення невід’ємних поліпшень надається орендарю відповідно до цього Положення.
- Якщо за розрахунками орендаря, який отримав майно за результатами проведення аукціону або конкурсу, підтвердженими висновком будівельної експертизи, його прогнозовані витрати на ремонт об’єкта оренди, за винятком його витрат на виконання ремонтних робіт становитимуть не менш як 25 відсотків ринкової вартості об’єкта оренди, визначеної суб’єктом оціночної діяльності станом на будь-яку дату поточного року, орендар може звернутися з клопотанням про отримання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень.
Рішення про надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень або про відмову у погодженні клопотання орендаря про здійснення невід’ємних поліпшень приймається відповідно до частин 4-6 ст. 21 Закону.
Після отримання відповідного клопотання та до прийняття рішення про надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень здійснюється огляд приміщення та складається акт візуального обстеження об’єкта оренди, в якому зазначається опис стану об’єкта та до якого додаються фотографічні зображення об’єкта оренди. Такий огляд здійснюється орендодавцем та балансоутримувачем.
Орендар не може вилучати з об’єкта оренди здійснені ним невід’ємні поліпшення, поліпшення, отримані у результаті проведення капітального ремонту.
Орендар не може вилучати з об’єкта оренди здійснені ним поліпшення, отримані внаслідок проведення капітального ремонту, крім випадку, передбаченого абзацом 1 ч. 3 ст. 25 Закону.
- Клопотання орендаря про здійснення поточного та/або капітального ремонту, невід’ємних поліпшень майна, переданого в оренду, зарахування витрат на виконання ремонтних робіт та рішення, що приймаються за результатами розгляду таких клопотань, оприлюднюються орендодавцем протягом п’яти робочих днів з дати отримання відповідного клопотання та прийняття відповідного рішення в електронній торговій системі.
- Контроль за здійсненням невід’ємних поліпшень орендованого майна здійснюється орендодавцем та балансоутримувачем, якщо інше не визначено Радою.
- Після здійснення невід’ємних поліпшень орендар подає інформацію про завершення виконання робіт та копії підписаних замовником і підрядником актів приймання виконаних робіт уповноваженому органу, визначеному статтею 21 Закону, що приймав рішення про надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень. Якщо об’єктом оренди є єдиний майновий комплекс або нерухоме майно, площа якого перевищує 150 м2, орендар також подає документи, що підтверджують оплату виконаних робіт.
XV. Порядок здійснення самоврядного контролю за використанням майна територіальної громади,
переданого в оренду
- Контрольними заходами у сфері оренди майна територіальної громади є:
- Контроль у сфері оренди майна територіальної громади покладається на орендодавця майна, балансоутримувача чи уповноважений орган управління.
Якщо орендодавець не є органом, до сфери управління якого віднесено єдиний майновий комплекс, контрольні заходи здійснюються із особливостями, передбаченими цим Положенням, із обов’язковим залученням представників виконавчого органу Ради, до сфери управління якого віднесене відповідне майно.
- Під час здійснення контрольних заходів їх учасники керуються Конституцією та законами України, іншими законодавчими актами, цим Положенням та актами Ради, інших уповноважених виконавчих органів Ради та їхніх посадових осіб, а також договором оренди, щодо якого здійснюється контроль.
- З метою забезпечення контрольних заходів орендодавці можуть надсилати органам державної влади, органам місцевого самоврядування та іншим юридичним особам, незалежно від форми власності, а також фізичним особам запити для отримання інформації з питань щодо виконання орендарем зобов’язань, передбачених договором оренди.
- Орендар на вимогу уповноваженої особи орендодавця та/або балансоутримувача зобов’язаний забезпечити доступ на об’єкт оренди з метою здійснення контрольних заходів, передбачених п. 84 цього Положення, про що обов’язково зазначається в усіх договорах оренди майна територіальної громади.
Протиправний не допуск зазначених у абзаці першому пункту осіб орендарем вважається порушенням (невиконанням) умов договору та є підставою для ініціювання розірвання договору оренди.
Факт недопущення уповноважених представників орендодавця, балансоутримувача або уповноваженого органу управління для здійснення контролю підтверджується актом про не допуск. Акт складається у двох примірниках, які підписують усі присутні представники орендодавця, балансоутримувача або уповноваженого органа управління. Один примірник такого акту надсилається орендарю поштою на адресу, вказану у договорі оренди.
- Під час здійснення постійного контролю балансоутримувачем перевіряються:
- цільове використання об’єкта оренди (якщо цільове використання визначено договором);
- технічний стан об’єкта оренди (перебування об’єкта у стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу);
- відповідність займаної орендарем площі акту приймання-передавання орендованого майна;
- надходження плати за оренду майна до балансоутримувача або орендодавця (щомісяця);
- наявність чинного договору страхування об’єкта оренди;
- виконання договору відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю (щомісяця);
- Надходження плати за оренду майна (щомісяця);
- Відомості щодо відповідності орендаря вимогам ч.3 ст.4 Закону.
- У разі виявлення порушень під час здійснення постійного контролю, орендодавець невідкладно повідомляє орендаря. Орендар повідомляється у спосіб, визначений договором.
- Періодичний контроль здійснюється за участю уповноважених представників орендодавця, орендаря, а також:
- балансоутримувача – у разі оренди нерухомого або рухомого майна територіальної громади;
- уповноваженого органу управління – у разі оренди єдиного майнового комплексу комунального підприємства, його відокремленого структурного підрозділу.
Представники відповідного уповноваженого органу управління можуть залучатися до здійснення контрольних заходів щодо нерухомого майна за ініціативи орендодавця або наявності відповідної умови в договорі оренди. Направлення представників балансоутримувача або уповноваженого органу управління для участі у здійсненні заходів контролю здійснюється на підставі розпорядчого акту керівника такої особи, а у разі якщо балансоутримувачем або уповноваженим органом управління є виконавчий комітет Ради – розпорядженням селищного голови.
- Періодичний контроль здійснюється за ініціативою орендодавця.
- Під час здійснення періодичного контролю перевіряються:
- відповідність цільового використання майна (якщо цільове використання визначено договором оренди);
- технічний стан об’єкта оренди;
- наявність/відсутність суборенди;
- виконання умов договору оренди.
- У процесі проведення періодичного комплексного контролю використовуються документи, які можуть підтверджувати виконання умов договору оренди або використання орендованого майна.
Такими документами, зокрема, але не виключно, можуть бути:
- матеріали щодо використання амортизаційних відрахувань (у разі якщо орендоване майно перебуває на балансі орендаря);
- договори страхування орендованого майна;
- матеріали щодо списання орендованого майна;
- інші документи, в яких можуть міститися необхідні для проведення перевірки відомості.
Документи мають бути належним чином оформлені та не мати виправлень, пропущених сторінок.
Копії документів, що додаються до матеріалів перевірки, мають бути завірені орендарем (у разі надання ним відповідних копій) або особою, яка здійснює контрольні заходи (у разі, якщо копії робляться особами, що здійснюють контроль самостійно з оригіналів документів, наданих орендарем).
- Орендар зобов’язується своєчасно надавати уповноваженим особам, які здійснюють контрольні заходи, усю необхідну інформації та документи що забезпечує їх достовірність.
Надання орендарем зазначених ц абзаці першому цього пункту інформації та/або документів чи надання недостовірної інформації вважається порушенням (невиконанням) умов договору та є підставою для ініціювання розірвання договору оренди.
- За результатами здійснення періодичного контролю складається звіт, що містить інформацію за напрямами, визначеними у цьому Положенні, а також інформацію про наявність/відсутність порушень умов виконання договору оренди та використання орендованого майна.
Відповідальним за складання звіту є орендодавець. Звіт складається за формою, затвердженою додатком 2 до цього Положення, у кількості примірників, яка відповідає кількості залучених до контролю сторін і підписується його учасниками. До звіту додаються документи які підтверджують стан виконання умов договору оренди.
У разі відмови орендаря (його уповноважених осіб) від підписання звіту цей факт підтверджується відповідним записом у звіті, який посвідчується усіма іншими учасниками контролю.
У разі відмови орендаря отримати свій примірник звіту, він надсилається орендодавцем на поштову адресу орендаря, вказану у договорі.
- У разі виявлення порушення умов договору оренди або використання майна орендар має вжити заходів щодо їх усунення протягом 30 днів від дати отримання орендарем відповідного повідомлення про наявність порушень у ході здійснення постійного контролю або звіту за результатами комплексного періодичного контролю.
Днем отримання орендарем повідомлення про наявність порушень вважається:
- день надсилання належним чином оформленої копії такого повідомлення на електронну пошту орендаря (якщо такий спосіб повідомлення передбачений договором);
- день отримання орендарем відповідного поштового відправлення;
- день надсилання орендарю відповідного поштового відправлення – у випадку ухилення орендаря від отримання відповідного повідомлення, надісланого за адресою, вказаною у договорі оренди. Ухиленням вважається неотримання відповідного поштового відправлення орендарем (його уповноваженим представником) у строк, встановлений законодавством у сфері поштового зв’язку.
- Якщо протягом встановленого п. 96 цього Положення строку орендар не усунув порушення умов договору оренди та/або використання майна, орендодавець (балансоутримувач) вживає відповідних заходів згідно з вимогами чинного законодавства та/або договору оренди.
XVІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
- Передача в оренду нерухомого майна, що є пам’яткою культурної спадщини здійснюється в порядку, визначеному Законом та Порядком КМУ з урахуванням Закону України «Про охорону культурної спадщини» та інших законодавчих актів.
- Продовження терміну дії договору оренди здійснюється за згодою сторін до закінчення строку його дії за результатами проведення електронних аукціонів, або без проведення аукціонів в порядку, встановленому Законом та Порядком КМУ.
- Питання, що не передбачені цим Положенням, регулюються нормами Закону та постановою КМУ від 03.06.2020 р. № 483, а також іншими актами законодавства.
| Секретар селищної ради | Юрій ЖУРАВЧАК |
Додаток 2
рішення Східницької селищної ради
№ 2481 від 17.10.2025р.
Порядок розподілу орендної плати за використання майна
територіальної громади Східницької селищної ради
- У разі, коли орендодавцем майна є Виконавчий комітет або інший виконавчий орган Східницької селищної ради, до сфери управління якого належить відповідний об’єкт, орендна плата спрямовується до бюджету Східницької селищної ради.
- У разі, коли орендодавцем майна є балансоутримувач – комунальне підприємство, установа чи організація, орендна плата спрямовується:
- за окреме індивідуально визначене майно (крім нерухомого) – балансоутримувачу;
- за нерухоме майна структурного підрозділу підприємства, організації чи установи – 70 % орендної плати балансоутримувачу майна; 30 % – до бюджету Східницької селищної ради.
| Секретар селищної ради | Юрій ЖУРАВЧАК |
-
Різне
ЗВІТ селищного голови ПІЛЯКА Івана Євгеновича про підсумки діяльності Східницької селищної ради за 2021-2025 роки
06.02.2026 -
Різне
Право на податкову знижку (на оренду житла для учасників бойових дій)
06.02.2026 -
РізнеПраво на податкову знижку на оренду житла для учасників бойових дій
05.02.2026