Східниця

Це селище міського типу знаходиться в широкій долині на березі гірської річки Східничанка, 25 км. від міста Дрогобич, 21 км. від Трускавця та 120 км до Львова.

Курорт Східниця розташований на висоті 640 метрів над рівнем моря, вигідно захищений з усіх боків дивовижної краси горами.

Лікування і повноцінний відпочинок у Східниці – цьому чудовому куточку Карпат – можливі цілий рік.

З весни до осені тут в смолистий запах хвойних лісів вплітається аромат буйного різнотрав’я гірських лугів – полонин, а взимку ви опинитесь у сніговій казці. Цілюще повітря гірській місцевості позитивно впливає на частоту і глибину дихання, стимулює кровотворні процеси.
Величні букові ліси і велетенські їли-смереки, що йдуть стрункими стовбурами в небо, подарують вам свою міць і світлу енергію.
Але найбільшим скарбом цієї місцевості є мінеральні води.

Перша згадка про Східницю датована XIV століттям, ще за часів Галицько-Волинського князівства.

Якщо вірити народним повір’ям та переказам, Східниця виросла на руїнах попереднього славетного поселення Золота Баня (таку назву, до речі, має головна вулиця селища), бо слово «баня» в наших предків означало велику яму (тобто уголовину), а прикметник «золота» походить від назви нафти, яку тут добували з давніх часів.

В 1237 – 1242 рр. землі Київської Русі піддалися монголо-татарській навалі під проводом хана Батия. Після розгрому Золотої Бані вцілілі жителі розбіглися по гірських лісах. Пізніше місце, де вони зійшлися й заново відбудували поселення, назвали Східницею. Тепер тут сходяться в надії поправити своє здоров’я сотні тисяч відпочивальників.

З 1872 року тут розпочалася промислова розробка нафтового родовища. Не один рік це маленьке гірське село посідало першість у видобутку нафти. Наприклад, лише одна свердловина „Яків” у 1895 роцідавала щодоби чотириста тонн „ропи”, як її називали ріпники, герої оповідань Івана Франка, перші нафтовики. Ще й досі ця назва збереглася у говірці місцевих старожилів. Східниця відома й тим, що тут вперше було пробурено свердловину механічним способом. З цієї нагоди у 1900 році на найвищій вершині (нині це околиця санаторію „Східницькі Карпати”) встановлено пам’ятний знак.

Найбільшу славу Східниці приніс у 60-х роках її житель Омелян Стоцький.

Завдяки йому, першовідкривачу родовища мінеральних вод, Східниця отримала право на застосування цих вод з лікувальною метою. 9 січня 1976 р. селище офіційно було визнане Всесоюзною оздоровницею.
Сьогодні Східниця переживає нове відродження , сюди з усіх сторін світу з ’ їзжаються не лише відпочивати, але і для лікування. Слава про маленьку місцевість, яку природа так щедро одарила своїми скарбами-джерелами, вода з яких має повне право називатися цілющою, росте з кожним днем. Це стимулює приток капіталу та розвиток приватного бізнесу, у селищі вже працює до десятка пансіонатів, будуються численні будинки відпочинку, відпочинково-оздоровчі комплекси, розвивається сфера обслуговування. Оздоровитись і відпочити, окрім пансіонатів, можна в приватних лікувально-оздоровчих комплексах на будь-який смак та сервіс.

Отож запрошуємо всіх, хто вже приїзжав сюди і тих, хто тільки но збирається відвідати цей край джерел – до Східниці!

Приїжджайте, і це стане одним з ваших улюблених місць відпочинку!